Dr. Periša Sekondo o radu u Turističkoj ambulanti u Gradu

Turistička ordinacija prestaje sa radom 10.10.2022.g.

Strance u ambulantu upućuju djelatnici ljekarni ili turističkih ureda.

– Često dolaze pacijenti kojima trebaju recepti za terapiju, stranci koji su zaboravili lijekove ili ih negdje ostavili, treba proučiti povijest bolesti i propisati recepte za lijekove kako bi ih mogli podići. Ako to ne mogu riješiti u ljekarni, upute ih meni. Ako ljudi sa sobom imaju medicinsku dokumentaciju, to olakšava postupak. Ljudi često imaju prazne kutije lijekova ili dodatne informacije za lijekove kako ne bi bilo zabune. Ako u ljekarni nema tog lijeka, često daju nadomjestak istog učinka, samo drugog proizvođača, ističe sugovornik i otkriva da je u posljednje vrijeme 'pomama' za antibioticima bez pregleda liječnika, no treba poštovati pravila struke.

Stranci ih često kontaktiraju telefonom radi dogovora ili pomoći. Turiste je moguće kontaktirati i e-mailom, a poznavanje engleskog jezika u ovom poslu ponekad je važnije od medicinskog. Srećom, većina gostiju dobro govori engleski, a ako zapne, uvijek je tu 'Google Translate'. Strancima se na klinici naplaćuje zdravstvena usluga, izdaje im se račun i sve što im je potrebno da kasnije dobiju naknadu od zdravstvenog osiguranja matične države.

– Ljudi se često čude što uopće postoji ovakva klinika, a nakon što ste im pomogli, ako ste čovjeku pristojno pristupili, pregledali ga i riješili problem da ne mora ići u bolnicu, naravno da je zahvalan . Pogodniji je za ljude koji se nalaze u gradu ili njegovoj okolici. Nije bilo jako dramatičnih situacija, samo nekoliko slučajeva gdje su ljudi bili u stanju prije gubitka svijesti ili su nam dovezeni nakon što su izgubili svijest pa su se osvijestili. Najčešći je kod turista koji dugo šetaju gradom, iscrpljuju se, dehidriraju... Lani je jedna pacijentica imala infekciju probavnog sustava, blaži proljev i povraćanje, no odlučila je otići u grad u turistički obilazak nakon stiže iz Splita. Htjela je obići sve u jednom dahu, a došla je potpuno iscrpljena u pratnji supruga, pa smo je morali polako infuzijama vraćati u normalu. Srećom, brzo se oporavila,

Cijeli članak možete pročitati na portalu Dubrovački Vjesnik .

Izvor: Dubrovački vjesnik

Foto: Božo Radić/Cropix